Piorun - niesamowicie piękne, choć niebezpieczne zjawisko

Piorun i jego niszczycielska moc od zawsze fascynowały ludzi...

Piorun jest zjawiskiem niesamowitym i fascynującym. Ludzkość już od zarania dziejów zajmuje się tym fenomenem. Grecy, Rzymianie i Germanie postrzegali go jako kaprys Zeusa, Jowisza lub Donara (Thora). Przez długi czas ogromna siła burzy była kojarzona z mocami nadprzyrodzonymi, a ludzie czuli się bezradni wobec tej potęgi. Dopiero w epoce Oświecenia, wraz z rozwojem technologii, to zjawisko zostało po raz pierwszy naukowo zbadane. W 1752 amerykański mąż stanu i wynalazca - Benjamin Franklin - udowodnił w niebezpiecznym doświadczeniu z latawcem, że piorun jest wyładowaniem elektrycznym.

Statystki meteorologiczne wskazują, że każdego dnia na całym świecie pojawia się około 9 miliardów błyskawic, przede wszystkim w klimatach tropikalnych. Chociaż ten spektakl natury obserwowany przez nas na niebie jest tak piękny, iż zapiera dech w piersiach, współcześnie wciąż wiele ludzi odczuwa lęk przed burzą z piorunami. Nie bez powodu: co roku wśród ludzi i  zwierząt odnotowuje się liczne przypadki śmiertelne lub obrażenia ciała będące następstwem uderzenia pioruna. Większość z tych wypadków jest spowodowana brakiem wiedzy i - co za tym idzie - nieodpowiednim zachowaniem. Należy więc odpowiednio przygotować się na niebezpieczeństwo, które niesie ze sobą burza z piorunami.

Można doskonale chronić się przed negatywnymi skutkami uderzenia pioruna w budynek, montując na nim urządzenie piorunochronne firmy DEHN. Będąc wiodącym producentem elementów i urządzeń do ochrony odgromowej, chętnie służymy informacjami i poradami na temat skutecznej ochrony ludzi i mienia.