Ochrona przepięciowa ulicznego oświetlenia LED

Dłuższa żywotność oświetlenia LED oraz zmniejszenie kosztów jego utrzymania i wymiany

Obecnie wiele miast i gmin dokonuje modernizacji systemów oświetlenia ulicznego, zastępując tradycyjne oprawy rozwiązaniami opartymi na technologii LED. Powodem jest mniejsze zużycie energii elektrycznej, dłuższa żywotność oświetlenia LED, a także wycofanie z rynku lamp wykonanych w starszej technologii.

DEHN chroni uliczne oświetlenie LED

Foto: Langmatz GmbHAby zapewnić długi czas użytkowania oświetlenia LED i jego niezawodność oraz uniknąć niepotrzebnych prac konserwacyjnych, już na etapie projektowania należy przewidzieć odpowiednią i skuteczną koncepcję ochrony przepięciowej. Chociaż technologia LED ma wiele zalet to w stosunku do konwencjonalnych opraw oświetleniowych koszty wymiany źródeł światła są wyższe, a odporność na przepięcia - niższa. Analiza uszkodzeń spowodowanych w oświetleniu ulicznym LED przez przepięcia pokazuje, że w większości przypadków awaria dotyczy nie pojedynczych, ale kilku świateł LED.

Skutki uszkodzeń objawiają się w częściowym lub całkowitym uszkodzeniu modułów LED, zniszczeniu sterowników diod LED, zmniejszeniu jasności lub awarii elektronicznych systemów sterowania. Nawet jeśli źródło światła LED nadal działa, przepięcia zazwyczaj negatywnie wpływają na jego żywotność.

 

Przykładowe środki ochrony:

 • kombinowany ogranicznik przepięć typu 1 w rozdzielnicy kablowej (np. DEHNshield),
 • ogranicznik przepięć typu 2 w puszce rozgałęźnej (np. DEHNcord),
 • przyłączenie metalowego masztu do instalacji uziemiającej.

   

  Przegląd ograniczników z rodziny DEHNcord
  DEHNcord L typ DCOR L...3P 275 SO LTG2P 275 SO LTG3P 275 SO IP2P 275 SO IP
  Stopień ochronyIP 20
  do zabudowy w skrzynce bezpiecznikowej
  IP 65
  montaż na zewnątrz skrzynki bezpiecznikowej
   DEHNcord IP 20DEHNcord IP 65
  Ochrona fazy sterującejtaknietaknie