Your dashboard services.
Register to access all tools.

Zasady bezpieczeństwa podczas burzy

Pojedyncze uderzenia pioruna to 125 mln woltów elektryczności - wystarczająco, by zasilić 100-watową żarówkę przez ponad 3 miesiące, lub by poważnie zranić, a nawet zabić człowieka. Piorun to coś, z czym należy się "obchodzić" ostrożnie. Kiedy więc widzisz oznaki zbliżającej się burzy, postępuj według niżej wymienionych zasad bezpieczeństwa.

Uwaga! Natychmiast przyjmij pozycję kuczną, jeśli pomiędzy błyskiem a grzmotem upłynęło mniej niż 5 sekund! Złącz stopy, obejmij kolana rękami, głowę schowaj między kolana. Zachowaj bezpieczną, minimum 3-metrową odległość od innej osoby.

Na otwartej przestrzeni

Poza terenem zabudowanym niebezpieczeństwo czyha przede wszystkim w dwóch sytuacjach. Po pierwsze: kiedy jesteś najwyżej położonym punktem w okolicy. Po drugie: kiedy piorun uderza w najbliższym otoczeniu i działa pośrednio, tzn. prąd rozpływa się szybko w gruncie na wszystkie strony i tworzy niebezpieczne napięcie krokowe. Dlatego w czasie burzy nigdy nie kładź się na ziemi na otwartej przestrzeni. Natychmiast przyjmij pozycję kuczną, stawiając stopy mocno przyciśnięte do siebie i obejmując rękami kolana.

Odłóż na bok rower, akcesoria do gry w golfa i zachowaj odległość co najmniej 1 metra (a jeszcze lepiej – 3 metrów) od tych przedmiotów. Szukaj schronienia pomiędzy skałami lub w naturalnych zagłębieniach terenu (np. w wąwozie). Jeśli jesteś w grupie, rozproszcie się. Ważnym jest, aby odsunąć się przynajmniej o 1 metr (a jeszcze lepiej – 3 metry) od murów, metalowych ogrodzeń, itp.

Unikaj przebywania pod drzewami, w gęstym zagajniku, na skraju lasu czy też pod drewnianymi słupami linii energetycznych, gdyż są one szczególnie narażone na uderzenie pioruna. Ryzyko porażenia piorunem w środku lasu, w którym są drzewa podobnej wysokości, jest znacznie mniejsze, jednakże nie należy zbliżać się do drzew i ich gałęzi na odległość bliższą niż 10 metrów.

W górach

Burza w górach jest szczególnie niebezpieczna, ponieważ często rozpoznaje się ją zbyt późno. Przed wyjściem na górską wędrówkę zawsze trzeba dokładnie przestudiować prognozy pogody. W czasie postoju w schroniskach należy sprawdzać barometr. Zawsze dokładnie stosuj się do wskazówek przewodnika oraz pracowników służb górskich (np. GOPR lub TOPR). Jeśli nie dojdziesz na czas do schroniska, poszukaj bezpiecznego schronienia w jakiejś jaskini. Unikaj kontaktu z mokrymi powierzchniami skał. W żadnym wypadku nie dotykaj drabinek i metalowych części, np. łańcuchów zabezpieczających. Poczekaj z dalszą wędrówką do momentu, gdy burza się skończy i umilkną ostatnie grzmoty.

Na boisku sportowym

Sportowcy i widzowie są zagrożeni w czasie burzy, jeśli stanowią najwyższy punkt w okolicy. Największe niebezpieczeństwo czyha na osoby znajdujące się na trybunach oraz w pobliżu masztów flagowych i oświetleniowych. Nie zbliżaj się do masztów na odległość mniejszą niż 1 metr (a jeszcze lepiej – nie mniejszą niż 3 metry). Zadaszona trybuna daje bezpieczne schronienie tylko wtedy, gdy jej dach jest wyposażony w instalację odgromową.

Na rybach i na polowaniu

Łowiący na otwartych wodach w czasie burzy narażeni są na największe niebezpieczeństwo. Nawet jeśli ryba akurat chwyciła przynętę, natychmiast zdejmij ją z haczyka, odłóż wędkę i dopłyń do najbliższego bezpiecznego brzegu! Myśliwi w obliczu nadciągającej burzy powinni natychmiast opuścić wolno stojące ambony.

Na kempingu

Nigdy nie rozbijaj namiotów bezpośrednio pod masztami lub słupami, na skraju lasu bądź pod wolno stojącymi drzewami. Używaj mat izolujących. W czasie burzy absolutnie nie dotykaj metalowych rurek. Przyczepa kempingowa z metalową ramą - jako quasi-klatka Faradaya - dobrze chroni przed porażeniem prądem piorunowym. Uwaga: nawet jeśli namiot czy przyczepa kempingowa nie posiadają elementów metalowych, nadal są niebezpieczne, gdy stoją na otwartej przestrzeni.

Na polu golfowym

Jednym z najniebezpieczniejszych miejsc w czasie burzy jest pole golfowe. Unikaj wolno stojących drzew, przebywania na otwartej przestrzeni i na skraju lasu. Budynki na polu golfowym dają gwarancję bezpieczeństwa tylko wtedy, gdy posiadają instalację odgromową zbudowaną zgodnie z odpowiednimi normami.

Jeśli czas pomiędzy błyskawicą i grzmotem jest krótszy niż 30 sekund, niezwłocznie skieruj się do najbliższego budynku lub samochodu. Udając się tam, nie idź w grupie ludzi, nie stykaj się z innymi osobami i pozostaw wyposażenie do gry na polu golfowym.

Jeśli czas pomiędzy błyskawicą i grzmotem wynosi tylko 5 sekund, niezwłocznie przyjmij pozycję kuczną, najlepiej w zagłębieniu terenu. Złącz stopy, obejmij kolana rękami, głowę schowaj między kolana. Pozostań w budynku przez około 30 minut od usłyszenia ostatniego grzmotu.

Na desce surfingowej

Deska surfingowa jest niebezpiecznym miejscem podczas wyładowań atmosferycznych. Już przy pierwszych odgłosach zbliżającej się burzy natychmiast płyń do brzegu i szukaj tam schronienia. Jeśli jest na to zbyt mało czasu, złóż maszt deski z żaglem i przykucnij na desce. Nie wyeliminujesz w ten sposób niebezpieczeństwa, ale przynajmniej znacząco je zmniejszysz.

W wodzie

Pływanie czy brodzenie w wodzie w trakcie burzy jest bardzo niebezpieczne. Wyładowanie pioruna w wodę niesie ze sobą ryzyko porażenia lub śmierci osób w niej przebywających w odległości nawet do 10 metrów od miejsca uderzenia. Dlatego też po zaobserwowaniu pierwszych objawów nadciągającej burzy wyjdź z wody i poszukaj bezpiecznego schronienia.

Na łodzi

Łodzie są szczególnie narażone na uderzenia pioruna, gdyż są wyeksponowanymi obiektami na płaskiej powierzchni akwenu. W czasie burzy zakończ wędkowanie i schroń się pod pokładem. Przyjmij pozycję kuczną i nie dotykaj metalowych elementów łódki.

Na rowerze

Jeśli burza zastała Cię na rowerze lub motocyklu, zatrzymaj pojazd, poszukaj schronienia (np. pod pod mostem) lub przyjmij pozycję kuczną w bezpiecznej odległości 1 metra (a jeszcze lepiej – 3 metrów) od pojazdu.

W samochodzie

Samochód (nie dotyczy kabrioletów z otwartym dachem!) – jako klatka Faradaya – skutecznie chroni pasażerów przed piorunami, pod warunkiem, że okna są zamknięte, a pasażerowie nie dotykają metalowych części samochodu. W przypadku ulewnego deszczu lub głośnych grzmotów zatrzymaj się w bezpiecznym miejscu i przeczekaj nawałnicę. To uchroni Cię przed oślepieniem w trakcie jazdy (pobliska błyskawica) i ewentualną utratą kontroli nad pojazdem.

W samolocie

Jeśli w czasie burzy piorun uderzy w stojący na ziemi albo nawet znajdujący się w powietrzu samolot, to zazwyczaj nic złego się nie dzieje, ponieważ kabina samolotu chroni pasażerów tak jak klatka Faradaya. Dużo groźniejsze niż samo uderzenie pioruna są turbulencje występujące w trakcie burzy. Dlatego też doświadczeni piloci w trakcie rejsu omijają fronty burzowe w bezpiecznej odległości.

W budynku

W przypadku bezpośredniego uderzenia pioruna instalacja zewnętrznej ochrony odgromowej służy do bezpiecznego odprowadzania do ziemi prądu piorunowego. Dzięki temu zapobiega się pożarom. Prawidłowe zamontowanie instalacji odgromowej wymaga skorzystania z pomocy fachowców, którzy użyją przebadanych i sprawdzonych produktów firmy DEHN zgodnie z obowiązującymi normami i przepisami. Ochrona odgromowa jest naprawdę skuteczna tylko wtedy, gdy zewnętrzna instalacja odgromowa jest uzupełniona o system wyrównywania potencjałów i urządzenia ochrony przepięciowej.

Ograniczniki przepięć firmy DEHN chronią urządzenia elektryczne i systemy elektroniczne przed uszkodzeniem lub zniszczeniem przez piorun.

Czy oglądanie telewizji podczas burzy jest bezpieczne?

Jeśli Twój dom jest wyposażony w zewnętrzną i wewnętrzną instalację odgromową oraz ograniczniki przepięć takie jak DEHNprotector i DEHNgate, możesz spokojnie oglądać swoje ulubione programy telewizyjne.

Czy korzystanie z komputera podczas burzy jest bezpieczne?

Ograniczniki przepięć firmy DEHN do instalacji elektrycznych oraz sieci teleinformatycznych chronią Twój komputer przed negatywnymi skutkami przepięć wywołanych przez pobliskie uderzenie pioruna. Aby ochronić dom przed skutkami bezpośredniego uderzenia pioruna, należy zainstalować również kompletne urządzenie piorunochronne.

Czy korzystanie z telefonu podczas burzy jest bezpieczne?

Jeśli sieć telefoniczna jest podłączona do szyny wyrównania potencjałów i chroniona przez ograniczniki przepięć, nie ma powodów do obaw. Równie bezpieczne jest używanie telefonów bezprzewodowych (np. telefon komórkowy, telefon przenośny typu DECT).

Czy kąpiel w wannie lub branie prysznica podczas burzy jest bezpieczne?

Jest to bezpieczne, o ile metalowe elementy instalacji wodnej są poprawnie uziemione (włączone do systemu wyrównywania potencjałów).

Powrót na górę