Your dashboard services.
Register to access all tools.

DEHN arc fault protection FAQ
FAQ - Stacje bazowe

FAQ - Stacje bazowe

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące stacji bazowych:

 

Pytanie: Planowane jest postawienie stacji bazowej na budynku bez urządzenia piorunochronnego. Czy muszę doposażyć budynek w urządzenie piorunochronne?
Odpowiedź: Zwykle nie jest to konieczne. Jeżeli nie zainstalowano urządzenia piorunochronnego i do budynku nie przedostaje się prądy piorunowe / prądy cząstkowe, należy zamontować antenową instalację uziemiającą zgodnie z niemiecką normą DIN VDE 0855-300. Jest to zgodne z najnowszymi przepisami i niemieckim „Biuletynem ABB nr 16” (www.vde.com/blitzschutzfunksysteme). Ważne: należy przestrzegać wytycznych operatora sieci.

 

Pytanie: Przewód HV jest zamontowany na szynie ceownikowej bezpośrednio przy linii zasilającej. Czy jest to dozwolone?
Odpowiedź: Przewód HVI można mocować wyłącznie (!) za pomocą określonych materiałów. Jeśli tak właśnie jest w tym przypadku, można zamontować przewód bezpośrednio obok linii zasilającej. Należy jednak zwrócić uwagę, iż wokół przewodu pojawia się pole elektromagnetyczne, które indukuje prąd do linii zasilającej, co może skutkować zapadem napięcia. Dlatego też na wejściu i wyjściu linii zasilającej należy zainstalować ograniczniki przepięć (np. DEHN DSE M2P 60 FM (przy -48 V) oraz DEHN DVA CSP 3P 100 FM przy napięciu sieciowym).

 

Pytanie:  Antena na istniejącym budynku jest uziemiona zgodnie z normą DIN VDE 0855-300.  Teraz będzie przeprowadzona modernizacja. Czy muszę zainstalować odseparowane urządzenie piorunochronne?
Odpowiedź: Jeśli nowy sprzęt będzie znajdować się w przestrzeni chronionej, a (cząstkowe) prądy piorunowe nie będą wnikać do budynku po przeprowadzonej modernizacji, wówczas nie ma takiej potrzeby - instalacja jest chroniona, o ile jest w dobrym stanie.

 

Pytanie: Urządzenie piorunochronne zostało zamontowane na dachu w 1999 r., nadal działa i jest w dobrym stanie. Czy muszę je rozbudować w związku z wymianą anteny?
Odpowiedź: Nie. Zgodnie z niemieckim “Biuletynem ABB nr 16” po wymianie anteny zamontowane wcześniej urządzenia wciąż są chronione.

 

Pytanie: Na maszcie, w chronionej przestrzeni istniejącego urządzenia piorunochronnego, została zamontowana dodatkowa antena. Czy ta sytuacja sprawia, że dotychczasowe urządzenia nie są już chronione?
Odpowiedź: Nie. Dotychczasowe urządzenia nadal są objęte ochroną.

 

Pytanie: Nowa linia zasilająca musi być poprowadzona przez budynek (przez komin). Na co trzeba zwrócić uwagę podczas montażu i w kwestii odstępu separującego?
Odpowiedź: Należy zachować odstęp separujący (należy unikać przeskoków iskrowych) na całej długości linii, która ma być poprowadzona przez budynek. Ponieważ zwykle nie jest to możliwe, upewnij się, czy nie można zamontować linii na zewnątrz budynku. Jeśli nie, należy zamontować odseparowane urządzenie piorunochronne.

 

Pytanie: Podczas modernizacji podstawa anteny została wydłużona o 1 metr i przewód HVI jest teraz za krótki. Czy mogę ponownie podłączyć przewód lub go przedłużyć?
Odpowiedź: NIE! Żadnego z obecnie dostępnych przewodów HVI nie można przedłużać. Jeśli to konieczne, należy zamontować nowy przewód. Sprawdź, czy jest możliwe "przesunięcie" całego obszaru przyłączeniowego za pomocą drutu aluminiowego o średnicy 8 mm, aby skompensować brakujący metr.

 

Pytanie: Czy mogę nie stosować ograniczników przepięć, skoro używam przewodu HVI?
Odpowiedź: Nie. Jeśli przewód HVI jest poprawnie zamontowany, izoluje on wysokie napięcie prądu piorunowego i zapobiega powstawaniu przeskoków iskrowych. Także i w tym przypadku obowiązuje prawo fizyczne, które mówi, że wokół każdego przewodu, przez który przepływa prąd elektryczny, wytwarza się pole magnetyczne i indukuje napięcie w najbliższym otoczeniu.

Powrót na górę