Your dashboard services.
Register to access all tools.

DEHN FAQ
DEHN chroni budynki

FAQ - uziemienie

1. Czy - zgodnie z normą DIN 18014 - wymagane jest stosowanie uziomu otokowego czy uziomu fundamentowego?

Uziom fundamentowy:
W przypadku wszystkich nowych budynków, ponieważ uziom fundamentowy jest wymagany przez DIN 18015 - najnowsze warunki techniczne przyłączenia do sieci i przyszłe zasady przyłączenia AR4100.

Uziom otokowy:
Gdy uziom w fundamencie (uziom fundamentowy) nie ma wystarczającego kontaktu z ziemią. Dzieje się tak zwykle w przypadku hydroizolacji budynków, czyli fundamentów o podwyższonej rezystancji uziemienia (np. biała wanna, izolacja obwodowa, żwir ze szkła piankowego).


2. Dlaczego punkty przyłączeniowe na uziomie otokowym muszą być zabezpieczone taśmą izolacyjną, gdy zastosowano stal nierdzewną V4A?
Punkty przyłączeniowe w gruncie są generalnie słabym punktem - pod względem korozji i zastosowania wysokiej jakości materiału, takiego jak V4A. Dlatego norma (DIN 18014) wymaga zabezpieczenia tych punktów taśmą izolacyjną.


3. Jaki rozmiar oka sieci należy zastosować w uziomie otokowym / uziomie fundamentowym?
Maksymalny rozmiar oka sieci zarówno w przypadku uziomu fundamentowego, jak i otokowego, wynosi 20 m x 20 m.
Jednak w połączeniu z urządzeniem piorunochronnym, rozmiar oka sieci w uziomie otokowym powinien wynosić 10 m x 10 m. Zaleca się stosować rozmiar oka sieci 10 x 10 m w przypadku uziomów otokowych, aby urządzenie piorunochronne mogło być w przyszłości doposażone w dodatkowe elementy.


4. Czy zastosowanie uziomu otokowego jest zawsze wymagane wraz z urządzeniem piorunochronnym?
Nie. Zgodnie z normą DIN 18014 instalacja uziemiająca urządzenia piorunochronnego może być uziomem otokowym lub fundamentowym. Następnie należy zbudować urządzenie piorunochronne zgodnie z częścią 3 normy EN 62305.


5. Jaki odstęp należy zachować między uziomem otokowym / uziomem fundamentowym a krawędzią budynku?
Pomiędzy uziomem otokowym a budynkiem wymagany jest odstęp co najmniej 1 metra, a uziom otokowy powinien być zakopany na głębokości co najmniej 0,8 m. Uziom fundamentowy należy montować jako zamknięty pierścień w płycie podłogowej na zewnętrznej krawędzi fundamentów (przykryty warstwą betonu o grubości co najmniej 5 cm).


6. A co w przypadku budynków ze stopami fundamentowymi?
Stopy fundamentowe wymagają uziomu o długości co najmniej 2,5 m. Stopy fundamentowe muszą być ze sobą połączone za pomocą odpornych na korozję materiałów uziemiających ze stali nierdzewnej V4A - najlepiej w bezpośrednim kontakcie z ziemią. W przypadku zastosowania betonu wodoszczelnego w stopach fundamentowych należy zainstalować uziom otokowy.

 

7. Czy zawsze należy montować uziomy pionowe?
Nie, uziomy pionowe nie są wymagane w przypadku standardowej konfiguracji uziomów fundamentowych lub otokowych. Uziomy pionowe powinny być stosowane jako alternatywa, jeśli nie jest możliwy montaż instalacji uziemiającej zgodnie z normą DIN 18014.
W takim przypadku wokół budynku można zamontować uziomy pionowe o długości co najmniej 3 m jako uzupełnienie uziomu otokowego. Najlepiej montować je w narożnikach budynku. Odległość między uziomami nie może przekraczać 20 m, jeśli nie ma zainstalowanego urządzenia piorunochronnego, i 10 m - jeśli jest. Uziomy pionowe muszą być połączone z uziomem otokowym.


8. Dlaczego wraz z uziomem otokowym wymagany jest przewód funkcjonalnego wyrównania potencjałów?
Zgodnie z normą DIN 18014 w fundamencie betonowym - oprócz uziomu otokowego - wymagany jest przewód funkcjonalnego wyrównania potencjałów, gdyż w ten sposób powstaje wewnętrzne połączenie wyrównawcze konstrukcji budynku (zbrojenie, konstrukcje metalowe, itp.). Przewód funkcjonalnego wyrównania potencjałów należy łączyć ze zbrojeniem co 2 m oraz z uziomem otokowym co 20 m (co 10 m - jeżeli wymagane jest urządzenie piorunochronne).


9. Klient posiada kombinację rozwiązań, np. biała wanna + stopy fundamentowe + płyta podłogowa (np. magazyn: płyta podłogowa częściowo betonowa, częściowo brukowana). Jak w takim przypadku można spełnić wymagania normy?

Z reguły w takim przypadku konstrukcja oparta jest na betonie wodoodpornym. Oznacza to, że uziom otokowy musi być zainstalowany pod płytą podłogową, a także pod białą wanną. Jest on podłączony do przewodu funkcjonalnego połączenia wyrównawczego płyty podłogowej i białej wanny.

10. Dom w zabudowie bliźniaczej / szeregowej z „białą wanną” zamiast ławy fundamentowej. Jak wygląda uziemienie w takim przypadku?

DIN 18014 opisuje instalacje uziemiające fundamentów o podwyższonej rezystancji styku uziemienia. W takim przypadku wymagany jest uziom otokowy z przewodem funkcjonalnego wyrównania potencjałów w fundamencie i odpowiednie połączenia. W praktyce uziom otokowy z połączeniami krzyżowymi wokół domów w zabudowie bliźniaczej okazał się skuteczny, ponieważ płyta fundamentowa jest zwykle odlewana w jednym kawałku. Uziom otokowy powinien być podłączony do przewodu funkcjonalnego wyrównania potencjałów w miejscach przecinania się uziomów.

 

A - Przyłączenie do zewnętrznego urządzenia piorunochronnego
B - Przyłączenie do GSU / GSW
C - Funkcjonalne połączenie wyrównawcze
D - Uziom otokowy
E - Połączenie uziomu otokowego z funkcjonalnym połączeniem wyrównawczym

11. W jakich odstępach uziom otokowy musi być podłączony do funkcjonalnego połączenia wyrównawczego? W jakich odstępach należy wyprowadzać końcówkę przyłączeniową na powierzchnię?
Gdy urządzenie piorunochronne nie zostało zamontowane, połączenie przewodu otokowego z przewodem funkcjonalnego wyrównanania potencjałów wymagane jest co 20 m (w zależności od obwodu budynku). Gdy urządzenie piorunochronne zostało zamontowane, połączenia są wykonane za pomocą wszystkich przewodów odprowadzających. Z naszego doświadczenia wynika, że najkorzystniejszym rozwiązaniem jest połączenie funkcjonalnego połączenia wyrównawczego z uziomem otokowym i końcówką przyłączeniową wyprowadzoną na powierzchnię co 10m. To sprawia, że modernizacja systemu odgromowego (do poziomu klasy LPS II) jest prosta.

 

12. Beton wodoszczelny (biała wanna) - jakie przepusty ścienne są wymagane w takim przypadku?
Wodoszczelne przepusty ścienne uziemiające (np. nr kat. 478530) przebadane pod ciśnieniem 5 bar zgodnie z normą DIN EN 62561-5. Wodoszczelny przepust ścienny powinien prowadzić do pomieszczenia serwisowego, aby umożliwić proste podłączenie poziomu instalacji.

 

13. Czy uziom otokowy może być wykonany ze stali V2A?
Nie! Norma wymaga zastosowania materiału nierdzewnego, np. V4A, numer materiałowy1.4571 lub alternatywnie - drutu miedzianego ułożonego w gruncie.

 

14. Dlaczego należy połączyć uziom otokowy z przewodem funkcjonalnego wyrównania potencjałów?
W przypadku pobliskiego bezpośredniego uderzenia pioruna może pojawić się niebezpieczny przeskok iskry, napięcie krokowe czy też zakłócenia elektromagnetyczne. Z tego powodu obie instalacje muszą być ze sobą połączone. Zbrojenie należy łączyć z przewodem funkcjonalnego wyrównania potencjałów w odstępach co najmniej 2-metrowych.

 

15. Czy końcówki przyłączeniowe zewnętrznego urządzenia piorunochronnego także są wykonane ze stali V4A?
Zasadniczo zaleca się, aby końcówki przyłączeniowe w zewnętrznym urządzeniu piorunochronnym były wykonane ze stali V4A. Jednak zgodnie z normą DIN EN 62305-3 możliwe jest również zastosowanie innych materiałów, np. materiał ocynkowany z dodatkowym zabezpieczeniem antykorozyjnym (w strefie przejścia ziemia/powietrze).

 

16. Na jakiej głębokości zaczyna się nasączony, niezamarzający obszar dla uziomu otokowego?
Uziomy powinny być układane w gruncie na głębokości co najmniej 0,8 m, aby zagwarantować niezbędną wilgotność oraz - co jest istotne zimą - głębokość poniżej poziomu przemarzania gruntu.

 

17. Jak należy wykonać funkcjonalne połączenie wyrównawcze z płytą z betonu włóknistego?
Beton włóknisty jest często stosowany do płyt fundamentowych budynków przemysłowych. W przypadku uziomu otokowego, który w tym przypadku znajduje się w gruncie pod płytą podłogową z betonu włóknistego lub pod warstwą zaślepiającą, należy zachować rozmiar oka sieci 10 x 10 m. Jeśli w budynku znajdują się rozbudowane systemy informatyczne i automatyki, rozmiar oka sieci powinien zostać zmniejszony do 5 m x 5 m.

 

18. W jaki sposób - zgodnie z normą DIN 18014 - należy wyposażyć budynek ze stopami fundamentowymi, częściowym podpiwniczeniem i fundamentami o konstrukcji drewnianej?
Sprawdź odpowiedź na pytanie 9.

 

19. Jaka musi być jakość betonu, aby był on klasyfikowany jako wodoodporny?
Chociaż beton wodoodporny nasiąka wodą, woda nie przenika przez niego na wylot nawet po dłuższym czasie. Oznacza to, że po wewnętrznej stronie ściany nie ma wilgoci. Zgodnie z normą DIN EN 206-1/DIN 1045-2 w przypadku betonu wodoszczelnego głębokość wnikania wody nie można przekraczać 50 mm. Zwykle osiąga się to w przypadku betonu wodoszczelnego o minimalnej klasie wytrzymałości na ściskanie C25/30. Jednocześnie stosunek wody do cementu musi być mniejszy niż 0,6, a minimalna zawartość cementu większa niż 280 kg/m³.

 

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie? Skontaktuj się z naszymi doradcami technicznymi.

 

Powrót na górę