DEHN POLSKA
START
WYSZUKIWARKA PRODUKTÓW
Zaloguj się / Zarejestruj się

Koncepcje ochrony: ochrona elektrowni wiatrowych

Ochrona elektrowni wiatrowych

W ostatnich latach energetyka wiatrowa zajmuje drugie miejsce pod względem przyłączonych nowych mocy, wyprzedzając m.in. energetykę jądrową, biomasę i węgiel. Analizy Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (EWEA) wykazują, że w Polsce energetyka wiatrowa w roku 2008 rozwijała się najszybciej wśród nowych państw członkowskich Unii Europejskiej.

Prawdopodobieństwo uderzenia pioruna w obiekt wrasta w drugiej potędze wraz ze wzrostem wysokości obiektu. Turbiny wiatrowe o mocach sięgających kilku MW instalowane są na wysokich wieżach. W tym przypadku, przy uwzględnieniu długości łopat wirnika, całkowita wysokość obiektu sięga nawet 150 m. Dlatego też elektrownie wiatrowe szczególnie narażone są na niebezpieczeństwo uderzenia pioruna.

DEHN to firma ze 100-letnią tradycją w zakresie budowy urządzeń ochrony odgromowej i ponad 50-letnim stażem w zakresie tworzenia systemów ochrony przed przepięciami. Dzięki prowadzonym pracom badawczym (m.in. we własnym laboratorium prądów piorunowych) i udziale w pracach międzynarodowych komitetów naukowo-technicznych powstał program skutecznego zabezpieczania elektrowni wiatrowych przed wyładowaniem piorunowym. Przyjęta koncepcja ochrony prowadzi do minimalizacji szkód wywołanych przez uderzenie pioruna, zarówno w zakresie ochrony odgromowej zewnętrznej (np. łopaty wirnika), jak również urządzeń elektrycznych i elektronicznych związanych z przetwarzaniem i przesyłaniem energii elektrycznej z zacisków generatora do sieci elektroenergetycznej.

Firma DEHN posiada w swojej ofercie handlowej szereg przetestowanych i wyspecjalizowanych produktów pozwalających klientom na skuteczną ochronę swoich elektrowni wiatrowych.

Firma DEHN oferuje do dyspozycji swoich klientów doświadczenie personelu technicznego oraz laboratoria badawcze, co pozwala zoptymalizować system ochrony i zminimalizować ryzyko strat. W ramach prac dotyczących bezpieczeństwa elektrowni wiatrowych wykonujemy:

Próby przeprowadzane w naszym laboratorium prądów piorunowych przez wielu znanych producentów komponentów i urządzeń dla potrzeb energetyki wiatrowej zapewniły wzrost niezawodności systemu, a poprzez optymalizację zastosowanych środków ochronnych przyczyniły się standaryzacji rozwiązań w ramach tzw. "pakietu ochronnego". Naszymi klientami są znane firmy z branży energetyki wiatrowej.

pobierz folder "Ochrona elektrowni wiatrowych" DS 103

Najwyższa jakość

Komponenty stosowane do budowy systemu uziemień i połączeń wyrównawczych powinny przejść badania zgodnie z wieloarkuszową normą PN-EN 50164. Gwarantuje to pewność i bezpieczeństwo wykonanego z nich systemu ochrony odgromowej oraz jednocześnie spełnienie zapisów zawartych w normie dotyczącej ochrony odgromowej PN-EN 62305.

Wszystkie złączki, szyny uziemiające, punkty uziemiające, które przeszły testy laboratoryjne (były poddawane oddziaływaniom prądu piorunowego) zostały oznaczone w katalogu "Ochrona odgromowa" symbolem "tested / geprüft".

Jednocześnie dla elementów służących do budowy systemu uziemień, przez które możliwy jest przepływ prądu zwarcia w katalogu zamieszczono wartości wytrzymywanego 1-sekundowego prądu zwarcia.